SmetanaQ

News

Don't miss our upcoming vernissages, workshops, lectures and screenings.
 • V květnu bude galerie uzavřena ve dnech:

  Z důvodu konání soukromých akcí bude galerie uzavřena ve dnech 8.5., 14.05., 22.5., 29.5. a 30.5.

 • Vernisáž výstavy "Jak se starat o květiny, když prší"

  Vernisáž výstavy "Jak se starat o květiny, když prší"

  Petra Švecová je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze v roce 2018. Prošla ateliéry Milana Knížáka, Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla, ale má za sebou také studium fotografie na FAMU a mediální studia na FSV UK. Získala rezidence v Oberpfalzer Künstlerhaus, Schwandorf a v Karlových Varech. Vystavovala na řadě samostatných a kolektivních výstav, mj. v Alšově jihočeské galerii, Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v Pragovka Gallery v Prám studiu, EinsZwei Gallery etc. Její malířská práce se dotýká emoce a konstrukce obrazu skrze barvu a barevnou plochu s minimalisticky redukovanými náznaky věcnosti. www.petrasvecova.com O výstavě: Barva je prostředek bezprostředního působení na duši. Barva je klávesa. Oko je úderné kladívko. Duše je klavír s mnoha strunami. Umělec je ruka, která úderem na tu nebo onu klávesu způsobí vibraci duše. Wassily Kandinsky Malbu Petry Švecové charakterizuje exprese, abstrakce a náznaky či nápovědi věcnosti. Obrazy jsou krajinou, zátiším, občas vstoupí na scénu figury. Ač to tak na první pohled nevypadá, jde o tradiční malířské žánry. Malířka je překračuje směrem k emoci, barvě, sugesci, modernisticky zvolenému narativu, který spíše připomíná texty Virginie Wolfové nebo Marcela Prousta. Nezajímá ji zobrazení skutečnosti, mimesis, vytváří novou skutečnost, jež tu reálnou deformuje, rozvíjí, interpretuje, re-konstruuje. Ať jde o děje, předměty či subjektivní prožitky. Každý obrazy má v sobě cosi muzikálního a poetický náboj, zároveň se opírá o hmotu barvy. O tekutost, suchost, lesk, mat, leckde vykukuje původní plátno. Lyrický tón dokáže zvážnět až k bouřkovému dramatu a melancholické osudové tónině. A když vysvitne slunce a jeho paprsky nás hřejí do tváří, blahopřejeme si, že jsme zahrádku zalili už za deště.

  Jak se starat o květiny, když prší / Petra Švecová

  KDY: 04.04.2024 od 18:00 hodin
  KDE: SmetanaQ Gallery (2. patro)

  Kurátorka: Martina Vítková
  05.04.2024 - 09.06.2024

 • Vernisáž výstavy STOPY ZÍTŘKA

  Vernisáž výstavy STOPY ZÍTŘKA

  Obrazy Kateřiny Ondruškové, Barbory Valáškové a Markéty Bábkové spojuje smysl pro dotyk s přepracovanou věcností a zkušenost s její nepolapitelnou těkavostí. Předmětné stavy jako prvotní inspirační zdroje jsou tu odhmotněny a v efemérních vrstvách zapojovány do prožitkových transformací a emocionálních kolekcí. Malířský proces se stává analogií samotného počitku, osvojování si nějaké situace či přisvojení si jedinečné chvíle, ale i analogií zapomíná a vytrácení toho, co se jako emoce usadilo kdesi v podvědomí, a co vysílá stále slabší signál až do okamžiku, kdy vše utichne a rozplyne se ve světle a barvě. Ať už jsou to obrysy křehkých rájů skryté v každodenní dusivé všednosti (Kateřina Ondrušková), mizející zátiší a prostorové konstelace (Markéta Bábková), nebo vitální svět modrých ornamentů, struktur, staveb a heraldických zvířat vytvářející relaci blízkosti a dálky (Barbora Valášková). Projasněná jitra, oslepující odpolední slunce i porcelánová jasnost vyprávěcích vzorců se vzájemně prolínají do významové sítě ztrácející své jednoznačné časové usazení. Stopy meta-vyprávění na obrazech tří autorek odkazují všemi směry. Často je v nich přítomno poselství očekávaného i úzkostného zítřka.

  STOPY ZÍTŘKA / Barbora Valášková, Kateřina Ondrušková, Markéta Bábková

  KDY: 19.12.2023 od 18:00 hodin
  KDE: SmetanaQ Gallery (2. patro)

  Kurátor: Petr Vaňous
  20.12.2023 - 11.02.2024

 • Sladkých 90 promění nábřeží v přehlídkové molo

  Sladkých 90 promění nábřeží v přehlídkové molo

  Už jste si v kalendáři poznamenali datum 16.9 a plánujete se zúčastnit akce Zažít město jinak na Smetanově nábřeží? Pak si rozhodně nenechte ujít jedinečnou módní performance, která vás zaručeně pohltí.

  Vrcholem programu bude unikátní módní přehlídka Sladkých 90 designérů ze SmetanaQ Showroomu pod taktovkou Olo Křížové a ve spolupráci s organizací ŽIVOT 90, která podporuje seniory v nezávislém a společenském životě. V krásném mezigeneračním propojení vynesou senioři a seniorky se svými blízkými na molo kolekce designérek a designérů ze SmetanaQ Showroomu.

  Představí se modely návrhářů Venduly Šulanové, Hany Frišonsové, Daniely Peškové, Vojtěcha Lopoura nebo značek KAFKA a Transformer Jacket zkombinované s doplňky KRAS, Fernando Echeverria a Jana Rollo. Nebudou chybět ani šperky Hany Polívkové, Dany Bezděkové a Antonie Lecher.

  Přehlídky se budou konat v 16:00 a 18:00.

 • Opening of the exhibition of the MĚKKOHLAVÍ art group (Softheaded group)

  Opening of the exhibition of the MĚKKOHLAVÍ art group (Softheaded group)

  A polemical and contemporaneously immediate reaction to the Tvrdohlaví (Hardheaded group). Conceptual artists from the peripheries who, in the late 1980s, decided to confront postmodernism. Authors whose shared sensitivity lay in non-depictive and process-oriented reflection of nature. Through exaggeration and parody, they anticipated themes of institutional critique and the artist's status. The current exhibition doesn't merely present the Měkkohlaví group (Softheaded group, 1988 - 1990), it delves much deeper into the creative work of its members, who eventually - each in their own way - became distinctive phenomena of the international art scene.

  MĚKKOHLAVÍ / Karel Adamus, Jan K. Čeliš, Martin Klimeš, Petr Kvíčala, Otis Laubert, Milan Magni, Václav Malina, Milan Maur, Marian Palla, Miloš Šejn, Jiří Šigut, Jiří Valoch

  WHEN: 21.09.2023 from 18:00
  WHERE: SmetanaQ Gallery (2nd floor)

  Curated by: Jana Písaříková and Ivona Raimanová
  22.09.2023 - 26.11.2023

 • SMETANAQ TALKS BY OLO

  SMETANAQ TALKS BY OLO

  Srdečně vás zveme na další SmetanaQ Talk s módní vizionářkou Olo Křížovou, který se uskuteční v naší galerii v rámci doprovodného programu MBPFW.

  Móda v umění vs. umění v módě
  Je móda umění? A je umění móda? Pokusíme se na tyto velmi diskutované otázky odpovědět. Moderované diskuse se zúčastní významní zástupci z módní a umělecké sféry, kteří budou hovořit o svých zkušenostech s propojením těchto dvou světů na lokální i mezinárodní úrovni.

  Moderuje: Olo Křížová
  06. 09. 2023 18:00 - 19:00

  Smetanovo nábřeží 334/4
  110 00 Praha 1

 • » ZAŽÍT MĚSTO JINAK NA SMETANOVĚ NÁBŘEŽÍ «

  » ZAŽÍT MĚSTO JINAK NA SMETANOVĚ NÁBŘEŽÍ «

  Poprvé v rámci sousedských slavností Zažít město jinak ožije velká část Smetanova nábřeží, a to přímo před domy č.o. 2 - 6 . V sobotu 16. 9. se zde na jednom místě potká zábava, design, umění, hudba a výborné jídlo i pití. Přijďte s námi hodit Smetanovo nábřeží do gala a užít si ho “jinak”. 

  Těšit se můžete na zmrzlinu a slané tapas od SmetanaQ Café & Bistro, skvělé naturální víno zajistí Café Slavia a osvěžující drinky pro vás namíchá Klub Famu. Díky Hvězdnému bazaru si budete moct pořídit něco hezkého na sebe a zároveň tím podpořit dobrou věc. To vše za hudebního doprovodu těch nejlepších pražských buskerů. Ve SmetanaQ Gallery se v rámci výstavy Petra Nikla budete moct nechat vtáhnout do tajů hry s camerou obscurou.
  Speciálním vrcholem dne bude unikátní módní přehlídka designérů ze SmetanaQ Showroomu ve spolupráci s ŽIVOTem 90. V krásném mezigeneračním propojení odprezentují senioři a seniorky současnou lokální designérskou scénu přímo na nábřeží v rámci přehlídky SLADKÝCH 90.
  Večer můžete zakončit ve dvoře SmetanaQ promítáním studentských filmů a na následné afterparty SEEYA THERE by Seeya Creative.

  A to není zdaleka vše! Program budeme postupně zveřejňovat.
  Těšíme se na vás společně se @Zažít město jinak!

 • Vernisáž výstavy Petra Nikla SVĚTLOPLACH

  Vernisáž výstavy Petra Nikla SVĚTLOPLACH

  Výstava Petra Nikla, doprovázená fotografiemi Honzy Sakaře a zvukovým dialogem Ondřeje Smeykala, je částečně procesuální instalací reflektující vlastnosti a povahu galerie umístěné na pražském nábřeží v druhém patře. SMETANAQ vás zve do světa světelných a zvukových proměn a her. Součástí projektu je představení hudebního komplexu strunných nástrojů Petra Nikla spolu s experimentálně dechovou hrou na australský nástroj didgeriddo Ondřeje Smeykala. Toto hudební vystoupení světelně ozvláštní velkoplošná projekce připravená fotografem Honzou Sakařem, který do výstavy vstupuje cyklem fotografií na plechu. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

  KDY: 8. 6. 2023 od 18:00 hodin
  KDE: SmetanaQ Gallery (2. patro)

  PETR NIKL / SVĚTLOPACH
  9. 6. 2023 - 17. 9. 2023
  DOPROVODNÝ PROGRAM: https://fb.me/e/yHxLItT3

 • Komentovaná prohlídka výstavy Jakuba Špaňhela OBLAKA POD ZLATÝMI HVĚZDAMI

  Komentovaná prohlídka výstavy Jakuba Špaňhela OBLAKA POD ZLATÝMI HVĚZDAMI

  25. 5. 2023 od 18:00 hod. proběhne komentovaná prohlídka výstavy Jakuba Špaňhela OBLAKA POD ZLATÝMI HVĚZDAMI.

  Provázet ji bude autor Jakub Špaňhel.

  Jakub Špaňhel (1976, Karviná) studoval Akademii výtvarných umění v Praze v intermediálních ateliérech Jiřího Davida a Milana Knížáka. Svůj expresivně impresivní styl objevil velmi brzy, maloval interiéry kostelů, benzinky, krematoria, lustry, banky, centra měst. Později ženy, venkov, lesy, květiny, motýly, traktory, slepice.

  19. 4. 2023 od 18:00 hod.

  SMETANAQ GALLERY
  2. patro domu SmetanaQ

 • SVATBY NA SMETANĚ

  SVATBY NA SMETANĚ

  První pop-up event designérů ze SmetanaQ Showroom zaměřený na svatby! Designéři, ve spolupráci se svatebním magazínem MILE, představí produkty vhodné na svatbu nejen pro samotnou nevěstu s ženichem, ale také pro družičky, svědky, rodinu a zkrátka všechny svatebčany. Přijďte si vybrat kvalitní a nadčasový svatební outfit ve kterém zazáříte! 21. 2. proběhne v Showroomu koktejl opening s designéry, kde se můžete setkat se všemi tvůrci najednou a přiťuknout si s nimi na svatební sezónu 2023.

  Otevírací doba: 21. 2 . 18:00 - 22:00 (koktejl opening )
  22. 2. - 26. 2. 11:00 - 19:00

  KDY: 22.—26. 2. 2023 / 21. 2. od 18:00 koktejl opening s designéry
  KDE: SmetanaQ Showroom, 1. patro domu SmetanaQ

 • VÁNOCE NA SMETANĚ 2022

  VÁNOCE NA SMETANĚ 2022

  Vánoce plné prémiového designu a udržitelnosti!

  I letos si pro vás designéři ze SmetanaQ Showroomu připravili to nejlepší ze světa módy, šperku a designu. Pod jednou střechou nakoupíte dárky od renomovaných českých i zahraničních designérů přímo z jejich ateliérů. Potěší Vás také vánoční sleva 10 % téměř na vše.

  Je vaším snem osobní setkání s designéry? Poznamenejte si datum 7. 12. 2022 od 18 hodin, kdy proběhne KOKTEJL OPENING s DJ Antonií Lecher, na kterém budou všichni pohromadě. Přijďte si s designéry přiťuknout vánočním drinkem, možná vás pozvou i do svých ateliérů. Vrcholem večera bude vánoční tombola s hodnotnými cenami od všech designérů ze SmetanaQ Showroom. Celý výtěžek poputuje na charitu, protože kdy jindy darovat pocit dobra než právě pod stromeček.

  KDY: 7.-11. 12. 2022
  KDE: SmetanaQ Showroom / 1. patro domu SmetanaQ

 • Exhibition SPOLU—PRACE

  Exhibition SPOLU—PRACE

  Veronika Šrek Bromová & Miloš Šejn
  1. 10. 2021 — 31. 3. 2022

  Vernisáž 30. 9. 2021 od 18.30 hodin (součástí GRAND OPENING : SMETANAQ GALLERY)

  Jaké jsou společné výhledy a jak se liší od našich očekávání? Jakou mají naše vize perspektivu a jak odvážné je tvrzení, že víme, co bude dál? Společná výstava Veroniky Šrek Bromové a Miloše Šejna v oknech galerie Fasáda se zabývá úvahou nad výhledem naší společnosti do blízké i vzdálené budoucnosti. Zdůrazňuje, jak důležité je rozhlížet se kolem sebe, vyhlédnout ven z oken svého soukromí a následně se dokázat vcítit, porozumět a nesoudit. Zve diváky, aby nahlédli pod povrch svých životů a uvědomili si, jak život každého z nás ovlivňuje společný život náš všech.

  Kurátorka: Markéta Musilová

  www.galeriefasada.cz

 • GRAND OPENING : SMETANAQ GALLERY

  GRAND OPENING : SMETANAQ GALLERY

  Srdečně Vás zveme ve čtvrtek 30. 9. 2021 na slavnostní otevření nové galerie SMETANAQ GALLERY a vernisáže dvou výstav.

  Přijďte objevit jedinečné propojení galerie ve veřejném prostoru (Fasáda) s galerií s klasickým konceptem, které bude nebízet ojedinělé možnosti prezentace a nové pohledy na tvorbu lokálních umělců. Začínáme propojením výjimečných konceptuálních umělců Miloše Šejna a Veroniky Šrek Bromové.

  Veronika Šrek Bromová & Miloš Šejn: SPOLU—PRÁCE
  kurátorka: Markéta Musilová

  18.30 hod
  galerie Fasáda – křižovatka ulic Divadelní a Krocínova, Praha 1


  Více informací o galerii Fasáda ZDE.

  &

  Miloš Šejn: Í H M N Í
  kurátorka: Martina Vítková

  19.00 hod
  SmetanaQ Gallery – Smetanovo nábřeží 4, Praha 1

Events

i

Opening hours

Dle domluvy

E-mail

event@smetanaq.cz


Located on the second floor

The gallery is also available for non-cultural events. Would you like to use up to 300 square metres of space with a view of the Prague Castle and Petřín? We offer a unique place for your meetings, presentations, lectures and workshops.

The price of renting the space as well as detailed specifications will be sent on request. events@smetanaq.cz

 • SmetanaQ Events services

  SmetanaQ Events services

  We can fine-tune your event down to the last detail. We will take care of everything from the creative concept, program to decoration, lighting or catering.

  Each event is unique. You can unleash your imagination and SmetanaQ Events will make it happen.

  Contact us at events@smetanaq.cz

Showroom

i

Opening hours

we–fr 13:00–19:00
sa 11:00–18:00

E-mail

showroom@smetanaq.cz


Located on the first floor

SMETANAQ SHOWROOM is exactly the kind of space we have made available in our house for young and experienced artists to work alongside one another in shared studios, The generous, minimalistic lounge allows people interested in craftsmanship to meet artists and see how their works are created. Designers can meet both clients and other studio tenants to interact, inspire, and create. SMETANAQ SHOWROOM is also a place for exhibiting the best works from a given studio. When selecting the designers to occupy our studios, we focused on fashion and fashion accessories, jewelry and footwear. Separate studios spread across the city are without doubt poetic, but we enjoy sharing, communicating and forming communities of highly individual creators.

Opening Hours

Wednesday–Friday 13:00–19:00
Saturday 11:00–18:00

Designers

Deelive

i

Opening hours

daily 10 a.m. - 8 p.m.

E-mail

sales@deelive.cz


Located on the ground floor

The deelive brand focuses on the production and sale of furniture and accessories created by successful Czech designers and local up and coming talent. The aim of the brand is to bring quality Czech design to the general public, both in the Czech Republic and abroad, and to support designers in their production. DEELIVE products are characterized by their uniqueness, highly accomplished finish and top-quality materials. With the aim of extending the concept of promoting Czech design, the brand of the deelive design store offers an exclusive selection of interior furnishings, glass, lighting, jewelry, fashion and accessories, toys, books and cosmetics by Czech design.
Deelive

The deelive design store is one of the largest galleries in Prague that sells Czech design. It offers its customers a unique experience and a place for extraordinary meetings. Every product is treated as a work of art and sold with loving care. Professionally trained staff provide visitors with an insight into the behind of the scenes of creative work. Moreover, we can arrange a visit to the studios on the second floor, where you can watch designers at work.

www.deelive.cz

Café & Bistro

i

Opening hours

MON - THUR 9 AM - 21 PM FRI - SAT 9 AM - 22 PM SUN 9 AM - 8 PM po

E-mail

cafebistro@smetanaq.cz


Located on the ground floor

Our SmetanaQ Café & Bistro is the heart of the house at No. 4 Smetanovo nábřeží. It´s a meeting point for students, artists and people from all walks of life who enjoy a cup of excellent coffee or tea.

Every morning our pastry cook comes to the kitchen to bake for you a wide variety of cakes, tarts, tartlets and fruit pies. Our kitchen also makes its own savoury desserts, quiches and sourdough bread as well as hot and cold breakfasts, afternoon menu, and substantial soups prepared from fresh vegetables and home-made bouillons. In the evening, you can sit with friends over a glass of wine not only inside the café but also on our terrace, which remains cool and shady on hot days. 

We are proud to offer quality food by Czech producers from Bohemia and Moravia. We strive to make our guests feel good so that they will come back again not only to enjoy our food but – far more important – to gain new energy from this special place on the Vltava River bank, in a house that we wanted to restore to a new life.

  • Menu

   Food menu (mon-fri breakfast 9 AM - 1 PM, afternoon menu 12 PM - 9 PM, weekends breakfast 9 AM - 2 PM, afternoon menu 2 PM - 9 PM)

   Beverages

   Wines & Drinks

  • Our Coffee and Tea

   We obtain our coffee from the Czech roaster DoubleShot, enthusiastic coffee experts who not only thoroughly understand coffee but also visit farms in many countries of Africa and South America. We regularly change our selection on offer; this year it has been possible to enjoy Guatemalan grain espresso or filtered coffee from Rwanda. We also offer tea imported by the TeaMountain in Prague-Karlín, which directly buys fragrant leaves from farms in Japan, Nepal, and India, among other countries.

  • The Interior

   Our café is an ideal location for your meetings, with its distinctive interior featuring Czech design. The tastefully refurbished interior is complemented by modern Bomma lamps, Ton chairs and a solid oak furniture. The rooms are full of the afternoon sun with the rippling reflections of the Vltava River. The large windows offer a beautiful view of the Petřín Hill and the Střelecký Island. In the winter, you can see the entire panorama of the Prague castle; in the summer, the view is partly obscured by the rich green foliage of the trees on the opposite side of the street. The atmosphere of the evening waterfront is enhanced by the illuminated trams that come to a halt across from the house and then continue on their journey.

  • Capacity

   Our indoor café area has eighty seats and our terrace another twenty. The café has a separate lounge with library, a popular venue for family celebrations, corporate events, interviews with journalists and book-signing sessions. A book club regularly meets here. The lounge can be rented along with the adjoining terrace.