SmetanaQ
Poznejte nás blíže

O nás
Historie
Rekonstrukce

O nás

Dům SMETANAQ na Smetanově nábřeží č.4 je místem, kde se setkávají lidé, jež spojuje zájem o umění, kulturu a design. V nejvyšším podlaží domu sídlí SMETANAQ GALLERY. Právě tady se konají vernisáže, přednášky, workshopy, módní přehlídky i tiskové konference.

Pod jednou střechou spolu také tvoří a představují svá díla mladí designéři rozličných zaměření. Sídlí v ateliérech na prvním podlaží a v roce 2019 zde vznikl i společný prostor SMETANAQ SHOWROOM pro jednotnou prezentaci a prodej jejich tvorby.

V levé části přízemí domu se nachází DEELIVE DESIGN STORE s nabídkou toho nejlepšího z českého módního a interiérového designu, a to nejen od návrhářů z ateliérů v prvním patře, ale také dalších významných jmen českého designu.

Milovníci umění a designu, a nejen oni, se mohou setkávat v kavárně SMETANAQ CAFÉ & BISTRO. Pro inspiraci a nové nápady si sem můžete zajít s přáteli nebo rovnou s našimi designéry. Kavárna v přízemí nabízí kvalitní kávu a skvělé zákusky. Snídani si tu můžete dát i odpoledne a přitom si užívat jednoho z nejhezčích pohledů na řeku Vltavu, Pražský hrad i Petřín. 

V roce 2020 se otevřela galerie FASÁDA, která mimořádným způsobem přetváří výbuchem poničenou část domu SmetanaQ v ulici Divadelní. Jejím cílem je propagace současného českého umění, ale i oživení daného místa a to nejen samotnou výstavou, ale i umělecké performance reagující na neobvyklý prostor. 

Historie

Měšťanský bytový dům ve stylu klasicismu byl postaven v letech 1846–47 podle projektu architekta Bernharda Gruebera na pravém břehu řeky Vltavy. Nábřeží do té doby mělo přírodní ráz. Místy písčité nebo travnaté, zvolna se svažovalo k řece. Stály na něm rybářské domky, sušily se tu sítě a skladovalo splavované dříví. Na místě nynějšího domu stával domek převozníka čp. 334. Stejné číslo popisné bylo později přeneseno na nový dům, na kterém se zachovalo dodnes. Dům na jižní straně hraničil s říční zátokou, jeho půdorys je proto z této strany zešikmený. Zátoku tehdy využívala místní cihelna jako nákladní přístav. Po úpravách nábřeží zátoka zmizela a dnes na jejím místě v sousedství stojí palác Lažanských s Filmovou a televizní fakultou AMU.

Budova byla původně koncipována jako bytový dům, postupně se však několika rekonstrukcemi v průběhu 20. století proměnila v kancelářskou. Mezi majiteli domu byl například V. J. Rott, Pražská paroplavební společnost a později Řízení letového provozu ČR. Mezi nájemce patřila i slavná galerie Zdeňka Sklenáře.

Rekonstrukce

V roce 2013 byl dům poškozen silnou explozí plynu v ulici Divadelní. Výbuchem bylo narušeno nosné zdivo, propadly se části stropů v traktu do Divadelní ulice a hrozilo zřícení budovy. Původní majitel dům nákladnými opravami zabezpečil a poté prodal. V současné době je zcela zrekonstruována část domu na Smetanově nábřeží; jeho protější strana do Divadelní ulice je zatím nepřístupná a ze statických důvodů není jasné, kdy bude možné druhou část domu plně využít.

Při rekonstrukci jsme se potýkali především s necitlivými zásahy z předchozích desítiletí. V jejím průběhu jsme odstranili všechny sádrokartony na stropech i stěnách a tím odhalili krásné palácové prvky původně měšťanského domu. Zároveň jsme odkryli i zbytky původní výmalby, kterou jsme v celém prostoru sjednotili. Autorem rekonstrukce hlavních prostor domu je architektonický ateliér Qarta. Studio Petra Háka pak vytvořilo interiér v obchodu Deelive Design Store, zatímco veškerý mobiliář v projektech SmetanaQ Bottega a SmetanaQ Gallery je dílem studia Kovopo. Osvětlení v budově pochází z české sklárny BOMMA, ve vstupní hale svítí krásné lustry ze sklárny PRECIOSA. Neonové nápisy vytvořilo studio Davis & Miller.